Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
10.09.2018

KLIKRTRÉNINK nebo tradiční trénink s klikrem?

klikr a klikrtréninkPokud dnes na internetu zadáte do vyhledávače výraz „klikrtrénink“, najdete bezpočet stránek, knih a filmů na toto téma. Tato metoda se dobře hodí k tomu, když chcete naučit psa chodit pěkně na vodítku a přijít na zavolání, ale i k tomu, když ho chcete naučit pokročilé poslušnosti nebo cirkusovému umění. Také ji lze využít k trénování služebních psů a agility. Dokonce i majitelé loveckých psů se s touto metodou začínají seznamovat. Klikr si pořizuje stále více lidí a začínají ho používat v tréninku. Ale mezi používáním klikru a trénováním metodou klikrtréninku, je velký rozdíl.

Hodně lidí používá klikr k preciznějšímu odměňování, což je samo o sobě v pořádku, ale vedle toho stále ještě zakládá velkou část tréninku na korigování chování psa, pokud dělá chyby, čímž se prohřešují proti zásadě č. 1, tj. ZAMĚŘENÍ SE NA SPRÁVNÉ CHOVÁNÍ. Vedou nebo lákají psa tak, aby pochopil, co má dělat – prohřešek proti zásadě č. 2, tj. PES NABÍZÍ CHOVÁNÍ DOBROVOLNĚ. Zkráceně řešeno, trénují přesně tak, jak vždy trénovali. To NENÍ klikrtrénink. Nezáleží na tom, jak často klikají, nemá to s klikrtréninkem ani vzdáleně nic společného. Je to tradiční trénování za použití klikru. Samozřejmě to může být efektivnější než normální trénink bez klikru, ale zároveň tím přicházejí o ty největší výhody klikrtréninku.

Výhody klikrtréninku:

  • Pracujeme s odměňováním správného chování namísto korigování špatného. Výsledkem je pes, kterého trénink baví a nebojí se udělat chybu.
  • Místo lákání, vedení a komandování necháme psa, aby sám přišel na to, které chování vyžadujeme. Tím pádem je menší šance, že se pes stane ve svém chování závislým ne nejrůznějších berličkách.
  • Vzhledem k tomu, že se pes od začátku učí nabízet určité chování sám od sebe, bude po celou dobu tréninku dobrovolně přítomen. Pokud trénujete metodou klikrtréninku, nemusíte se obávat o nedostatek kontaktu se psem.
  • Chování, které je naučené metodou klikrtréninku, je jednodušší převést do nového prostředí a situací. To znamená, že pokud se pes naučil chování v určité situaci, je jednodušší ho naučit totéž chování i v jiných situacích.
  • Pomocí klikrtréninku můžete posilovat přesně – načasování odměny se zlepší. Trénink se tak stane efektivnějším, ušetříte čas a dostane se vám té preciznosti, kterou si přejete.
  • Při klikrtréninku psa nejdříve naučíme to, co chceme, aby dělal. Až když vykonává úkol dokonale, spojíme ho s povelem. Díky tomu získáme přesně definovanou dvojici chování-povel.
  • Klikrtrénink se stává opravdu zábavným po několika měsících tréninku. Po čase se váš pes tane tím, co lze nazvat „klikru znalým“ psem. Klikru znalý pes opravdu pochopil, o co jde., trénování ho moc baví, nabízí chování jak na běžícím pásu a je velice kreativní. Nové úkoly zvládá hravě. Doufáme, , že se vám někdy podaří s takovým psem pracovat. Trenéra to totiž opravdu nakopne.
  • Jako klikrtrenér se časem naučíte pozorovat chování a „číst psy“, rozdělit trénink na řadu malých částí a zvětšovat požadavky postupně podle toho, jak je váš pes zvládá.
  • Ale především je klikrtrénink úžasná zábava! Uvidíte, že budete mít z tréninků dobrou náladu.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky